En Sıcak Konular

Milletvekilliğinin Düşmesi

31 Ağustos 2010 22:23 tsi
Milletvekilliğinin Düşmesi Milletvekilliğinin düşmesi başlıklı 84. maddenin son fıkrasının yürürlükten kaldırılması teklif ediliyor.

Anayasanın 84. maddesinin aşağıdaki son fıkrasının yürürlükten kaldırılmsaı teklif ediliyor.

"Partisinin temelli kapatılmasına beyan ve eylemleriyle sebep olduğu Anayasa Mahkemesinin temelli kapatmaya ilişkin kesin kararında belirtilen milletvekilinin milletvekilliği, bu kararın Resmî Gazetede gerekçeli olarak yayımlandığı tarihte sona erer. Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı bu kararın gereğini derhal yerine getirip Genel Kurula bilgi sunar."

Bu değişiklik yürürlüğe girerse, partisinin Anayasa Mahkemesince kapatılmasına neden olacak derecede fiili hareketleri bulunan Milletvekili, Milletimizin meclisinde bulunmaya, milletimizin ödediği vergilerden maaşını almaya, miletvekillerine sağlanan imkanlardan yararlanmaya devam edecek.

Örneğin bir milletvekili, Vatanın bölünmesine çalışması, vatana ihanete varan fiilerinden dolayı partisinin kapatılmasına neden olursa, milletvekilliği devam edecek.

Örneğin, fiilleriyle, yaptıklarıyla, icraatlarıyla partisinin kapatılmasına neden olan bir (A) Partisi Milletvekili, partisi kapatıldıktan sonra milletvekili olarak meclis çatısı altında kalmaya devam edecek.

Son günlerde, bazı partiler hakkında kapatma davası açılabileceği yönündeki haberler ile birlikte bu düzenleme düşünüldüğünde, bu partilerin kapatılması halinde, bu değişiklik ile milletvekillerinin millet meclisinde kalmaları garanti altına alınmış olacak.Bu haber 2,116 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,949 µs