En Sıcak Konular

Hakim Savcıların Denetimi

1 Eylül 2010 05:13 tsi
Hakim Savcıların Denetimi Anayasa Değişiklik paketinin 14. maddesi, Hâkim ve savcıların denetimi başlıklı 144. maddesinde eğişiklik teklif ediyor.

Anayasanın 144. maddesinin başlığı "G. Hâkim ve savcıların denetimi" şeklinde mevcuttur.

Paketin 14. maddesi bu başlığı "G. Adalet hizmetlerinin denetimi" şeklinde değiştirilmesini tekilf etmektedir.

Bu durumda, artık Anayasada güvence altına alınan (unvan da zikredilerek belirli kıstaslara bağlanmış olan) hakim ve savcıların denetimi, Anayasal güvenceden çıkarılmaktadır.

Mevcut maddeye göre, hakim ve savcıların görevleriyle ilgili veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini araştırma, inceleme ve soruşturma yapmak, Adalet Bakanının izninin alınması şartıyla mümkün olabilmekteydi.

Değişiklik teklifinde ise, hakim ve savcıların bu Anayasal güvenceleri kısıtlanıyor ve haklarındaki denetimin nasıl ve ne şekilde yürürtüleceği hususunun Kanunla düzenleneceği belirtiliyor. 

Bu değişikliğin kabul edilmesi halinde, hakim ve savcıların denetimi, yeni 144. madde çerçevesinde, Kanunda nasıl düzenlenirse o şekilde yapılacağından, şu an için belirsiz bir hal almaktadır. Bu suretle, hakim ve savcılardan oluşan yargı sistemi, Kanunu değiştirebilecek çoğunluğu elinde bulunduran partinin denetimi altına girme riski ile karşı karşıya kalabilecektir.

Sonuçta yargı siyasallaşabilecek, kuvvetler ayrılığı ilkesi zedelenebilecek, yargıyı da kontrol edebilen bir iktidar gücü ile halkımız karşı karşıya kalabilecektir.

Mevcut Madde Metni ;

G. Hâkim ve savcıların denetimi

MADDE 144. – Hâkim ve savcıların görevlerini; kanun, tüzük, yönetmeliklere ve genelgelere (Hâkimler için idarî nitelikteki genelgelere) uygun olarak yapıp yapmadıklarını denetleme; görevlerinden dolayı veya görevleri sırasında suç işleyip işlemediklerini, hal ve eylemlerinin sıfat ve görevleri icaplarına uyup uymadığını araştırma ve gerektiğinde haklarında inceleme ve soruşturma, Adalet Bakanlığının izni ile adalet müfettişleri tarafından yapılır. Adalet Bakanı soruşturma ve inceleme işlemlerini, hakkında soruşturma ve inceleme yapılacak olandan daha kıdemli hâkim veya savcı eliyle de yaptırabilir.

Değişiklik Teklifi ; 

MADDE 14 – Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 144 üncü maddesi kenar başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"G. Adalet hizmetlerinin denetimi

 MADDE 144 – Adalet hizmetleri ile savcıların idarî görevleri yönünden Adalet Bakanlığınca denetimi, adalet müfettişleri ile hâkim ve savcı mesleğinden olan iç denetçiler; araştırma, inceleme ve soruşturma işlemleri ise adalet müfettişleri eliyle yapılır. Buna ilişkin usul ve esaslar kanunla düzenlenir.”Bu haber 2,293 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,442 µs