En Sıcak Konular

Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu

2 Eylül 2010 22:44 tsi
Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu Paketin 16. maddesi, Anayasa Mahkemesinin üye sayısını ve oluşturulmasını düzenliyor.

Anayasa Değiklik paketinin 16. maddesinin teklifine göre, Anayasanın 146. maddesinde düzenlenen "Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu" nda değişikliklere gidiliyor.

Değişikliğe göre, daha önce Anayasa Mahkemesine üye seçmeyen TBMM tarafından, 3 Anayasa Mahkemesi üyesinin seçilmesi öngörülüyor.

Anayasa Mahkemesi üyeliğine, TBMM' de en fazla temsil edilen iktidar partisi hangisi ise o parti tarafından üye seçilmiş olacağından, Bu değişikliğin yasalaşması halinde, Anayasa Mahkemesinin siyasallaşması, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının zedelenmesi riski bulunmaktadır.

Anayasa Mahkemesinin,  Cumhurbaşkanını, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanını, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı, Bakanlar Kurulu üyelerini, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askerî Yargıtay, Askerî Yüksek İdare Mahkemesi Başkan ve üyelerini, Başsavcılarını, Cumhuriyet Başsavcıvekilini, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ve Sayıştay Başkan ve üyelerini görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divan sıfatıyla yargılama yetkisi bulunduğundan, tüm bu sayılan üst düzey devlet görevlilerinin siyasallaşması da kaçınılmaz olabilecektir. 

Ayrıca, herhangi bir iktidar partisi, iktidarı dönemindeki yabancılara arazi satışı, özelleştirme, kamu ihalalelerinin verilmesi gibi icraatlarının yargısal denetimini yapacak olan mahkeme üyelerinin bir kısmını da kendisi seçmiş olacaktır.

Bir suçlunun, kendisini yargılayacak hakimlerden birkaçını, kendisinin seçmesi ile aynı sonucu doğurabilecek potansiyele sahip bir düzenleme olarak görülmektedir.

Ayrıca Yasama, Yürütme ve Yargıdan oluşan  devlet erki arasındaki KUVVETLER AYRILIĞI ilkesi de ciddi bir yara alma riski ile karşı karşıya kalacaktır.

 Bu haber 1,892 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,176 µs