En Sıcak Konular

Sn. M.Şevket EYGİ "q" harfini neden kullanır?

4 Temmuz 2009 13:18 tsi
Sn. M.Şevket EYGİ Milli Gazete yazarı Sn. M.Şevket EYGİ' nin, alfabemizde bulunmayan "q" gibi harfleri yazılarında kullanması hakkında.

Milli Gazete yazarı Sn. M.Şevket EYGİ' yi, yazılarında alfabemizde bulunmayan "q" gibi harfleri kullanması nedeniyle, aşağıdaki iletiyi e-posta yoluyla kendisine göndermek suretiyle ikaz ediyoruz.

Yazarın e-posta adresi : mseygi@milligazete.com.tr

Sn.Mehmet Şevket EYGİ!

Bir makalenizde, "Şahsî yanlışlarım varsa lütfen düzeltilsin." şeklinde talepte bulunduğunuzdan, bizde bir konuda yanlış yaptığınızı düşündüğümüzden bu iletiyi gönderiyoruz.

O.SİNANOĞLU, Büyük UYANIŞ, (Alfa Yayınları, 17. Basım, Sayfa : 185 ve devamı) "...Türk yazı ve imlasına topyekün saldırı,...ilanların yarı ingilizce sözcüklerle verildiği yetmiyormuş gibi bir de Türkçeleri İngilizce imlasıyla yazar oldular...x, q, w'ler. sonra dükkanlarının üstüne "pasha, dönerchi" yazdılar, sonra Bilgi Evrenkenti alfabemize q, x, w ilave edilmesini istedi. M.Eğitim Bakanlığı, ilköğretim çocuklarımıza alfabemiz öğretilirken q, x, w öğretilmesini istemeye başlamış.Herhalde bütün bunlar resmi dilimizin İngilizce yapılmasına birer hazırlık....Şimdi sorarım size,böyle değişik kanallardan aynı saldırının olması tesadüf olabilir mi?" şeklinde devam ediyor.

Siz ülkemizin gerçek bir münevveri olarak, yazılarınızda alfabemizde bulumayan harfleri kullanarak, bu tür bir oyuna alet olursanız, biz sizler gibi münevverlerimizden memleket adına bir şeyler öğrenmeye gayret edenler, nelere alet olmayız. Birisi de kalkıp, sizin yaptığınızı yapıp, sizin o güzel isminizi "M.Shewkhet EYGHI" şeklinde yazarsa ne yapacaksınız? Bu bilgilere karşın halen "q" vd. yabancı harfleri kullanmanızın geçerli bir gerekçesi varsa, bizlerle ve efkârı umumiye ile paylaşabilirseniz, bizler de bu gerekçelerinizi öğrenmiş oluruz.

Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

 

 Bu haber 2,018 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,893 µs