En Sıcak Konular

Gazozlarda alkol

18 Şubat 2022 21:32 tsi
Gazozlarda alkol Gazozlarda da alkol çıkıyor...

"PİYASADAKİ gazozlar tahlil ettirildi ve ortaya şu netice çıktı: Bütün gazozlarda alkol var!.. İçki içen vatandaşlar için bu bir problem değildir ama on milyonlarca dindar vatandaş için vahim bir durumdur. Şişelerin üzerindeki "içindekiler" listesinde alkol yer almıyor, gerçekte ise alkollü, ortada bir aldatma, kandırma var. Dişli biri çıksa ve gazoz fabrikalarını mahkemeye verse dâvayı kazanır. Ama kim veya kimler yapacak bu işi Böyle işleri medenî, cesur, azimli, tuttuğunu kopartan insanlar yapabilir. Acizler ise "Tüh be... Gazozlarda da alkol varmış ve bunları biz seneler boyunca lıkır lıkır içip durmuşuz... Tüh... vah vah... Falan filan..." der, yan gelip yatar.

Şu anda piyasada, içinde İslâm dininin yasaklamış olduğu haram maddeler bulunan bir sürü yiyecek, içecek, ilaç ve başka tüketim maddesi bulunmaktadır. Bunların bir kısmını sıralayayım:

(1) Her sene dışarıdan büyük miktarda domuz iç yağı getirilmekte ve Müslüman halka yedirilmektedir.

(2) Yine dışarıdan bol miktarda domuz eti getirilmekte ve halka satılmaktadır.

(3) Pastacılıkta, şekerlemecilikte, gıda sanayiinde kullanılan bir kısım jelatinler de İslâm dininin hükümlerine göre haramdır. Çünkü ölü hayvanların, domuzların derilerinden çıkartılmaktadır.

(4) İlaçlarda, bilhassa bazı firmaların insülininde domuzdan çıkartılan maddeler vardır. Bazı mide ilaçlarında domuz usareleri bulunmaktadır.

(5) Bazı öksürük şuruplarında beyaz şarap vardır. (Müslümanlar anlamasın diye prospektüslere latince yazıyorlar. Vina alba...

(6) Ülkemizde satılan tavuk etleri, şeriatın ve fıkhın öngördüğü şekilde kesilmiyor. İçi boşaltılmadan sıcak suya sokulduktan sonra yolunan tavuklar necis olmaktadır.

(7) Peynirlerde domuz midesinden çıkartılan mayaların kullanıldığı iddiası yaygındır. (Hepsinde değil, bir kısmında. Lakin nasıl tefrik edeceksin (ayıracaksın) )

(8) Sağlığa zararlı olan, kanser yapan, bütün medenî ülkelerde yasaklanmış bulunan hormon bizde bol miktarda kullanılmaktadır. Devlet ve belediyeler bunu kontrol edip önlememektedir.

(9) Ekmeklere bir sürü, sağlığa zararlı kimyevî madde ilave edilmektedir.


(10) Bir kısım sabunlarda, şampuanlarda, kozmetik müstahzarda domuz yağı veya domuzdan çıkartılan maddeler bulunmaktadır.

Yahudiler dünyanın her yerinde, kendi dindaşlarını korumak ve kollamak maksadıyla gıda maddelerini, içecekleri sıkı bir şekilde kontrol ederler. Onların kendilerine mahsus "koşer" (helal) yiyecekleri vardır.

Eminönü nde Levi Et Lokantası adında bir Yahudi lokantası vardır. İşletmecisi Türktür ama orada hahambaşılığın vazifelendirdiği bir haham sabahtan akşama kadar nöbettutar. Yahudi dinine aykırı malzeme gelmesin, yemekler "koşer" olsun diye...

Bizde bazı Müslümanlar, "Aman gıda maddelerindeki domuz yağlarına dikkat edilsin" diyenlere "Fitne çıkartıyorsunuz..." diye itiraz ediyorlar. Bunun fitne ve fesatla ne alakası var

Güney Afrika Cumhuriyeti nde satılan nice gıda maddesinin, bilhassa margarinlerin üzerinde "Yüksek İslâm Konseyi tarafından tahlil ve kontrol edilmiş ve içinde İslâm dinine aykırı haram bir madde bulunmadığı anlaşılmıştır" şeklinde bir yazı bulunur.

Türkiye de böyle bir şey yapılmasını istesek birtakım adamlar "İrtica var!" diye bağıracaklardır. Bunun irtica ile ne alakası olabilir."

https://www.milligazete.com.tr/makale/875990/mehmed-sevket-eygi/alkollu-gazozlar Bu haber 181 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,162 µs