En Sıcak Konular

Hatâlarımız

5 Mart 2022 07:23 tsi
Hatâlarımız Hatalarımızdan ders alalım...

 

"SON yarım asırda, hele otuz beş sene içinde Müslümanlar niçin başarılı olamadılar, niçin bocalayıp durdular ve niçin bugünkü kötü duruma düştüler Müslüman kesimin fikir adamlarının bu konuyu incelemeleri ve kitap çapında açıklamalar, izahlar ortaya koymaları gerekir. Bu başarısızlığın başlıca sebepleri bence şunlardır: (...)

(8) İslâmî kesimde açık ihanetler de görülmüştür. Dinî âlet ederek, saf dindarları kandırarak birtakım makamlara çıkanlar, sonra verdikleri sözleri unutmuşlar ve onların tam tersini yapmaya başlamışlardır. Müslüman kesim câhil ve saf bırakıldığı için bunların tuzaklarına düşmüş ve perişan olmuştur.

(10) Müslümanlar arasında ümmet değer ve kavramı unutulmuş ve ortaya birbirinden kopuk ve bağımsız bir yığın cemaat çıkmıştır. Bunlar, güçlerini bazı hizmetler konusunda bir türlü birleştirememişlerdir. Cemaatlerin faydalarını ve hizmetlerini inkâr etmiyorum. Benim dikkatleri üzerine çekmek istediğim konu ve incelik başkadır. Cemaatler faydalı ve hizmetli olsalar bile, Müslümanlar bir ümmet yapısı ve hiyerarşisi içinde ve Ümmet mensubiyeti zihniyetiyle hareket etmezlerse başarılı olamazlar. Peygamber boşuna buyurmamıştır: "Cemaat rahmettir, tefrika ise azab..." Cemaat nedir İttihad, vifak, bir İmamü l-Müslimine biat ve itaattir. Tefrika ise bin bir parçaya ayrılmak, bu parçaların bazısı bazısıyla çekişip tepişmek, cemaatler arasında rekabet ve husumet olmak gibi hallerdir. Peygamber ne demiş "Bulunduğu zamandaki Emîrü l-mü minîne biat etmeden ölen kimse sanki câhiliyet ölümü ile ölmüş olur..." Zerre kadar ilmi, irfanı, vicdanı olanlar düşünsünler.

Onbir madde ile iktifa ediyorum (yetiniyorum). Bunların doğruluğu, isabetli olup olmadıkları tartışılabilir. Tartışılması da lâzımdır. Müslümanlar sorgulamaya, özeleştiriye mutlaka açık olmalıdır. Menfi olmamak, hakaret etmemek, yıkıcı şekilde yapmamak şartıyla tenkit etmekte hiçbir sakınca yoktur; aksine nice faydalar ve hayırlar vardır.

"Bizim hiç yanlışımız yok, bütün yanlışlar karşıtlarımızdadır" zihniyeti ile bir yere varamayız.

Müslümanlar son yarım asırda, hele son otuz yıl içinde çok büyük, çok vahim hatâlar yapmışlardır. Bunlar mutlaka tartışılmalı ve bilinmelidir." 

https://www.milligazete.com.tr/makale/875980/mehmed-sevket-eygi/hatalarimizBu haber 163 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,712 µs