En Sıcak Konular

İngiliz kadın gazeteci

19 Ağustos 2022 21:18 tsi
İngiliz kadın gazeteci İngiliz Kadın Gazeteci Yvonne Ridley' in müslüman oluşu ve fikirleri...

"YVONNE Ridley, Müslümanlığı seçmiş, tesettürlü bir İngiliz kadın gazetecidir. Feministtir, Daily Mirror, News of the World, The Observer, Sunday Express gibi büyük, güçlü ve ünlü medya kuruluşlarında hizmet görmüştür. Müslüman oluşu çok ilginçtir. 11 Eylül hadisesinden sonra Londra dan Pakistan a uçar, Afganistan la ilgili bir röportaj yapmak istemektedir. Vize almak için yaptığı üç başvuru reddedilir. O da sınırı kaçak olarak geçmeye karar verir. Afgan kadınlarının giysisi olan bir burkaya bürünür ve talihsizlik eseri, burkanın altında gizlediği kamerasını düşürür. Hem de bir taliban neferinin gözleri önünde... Yakalanır ve hücreye atılır. Burada on gün kalır. Ziyaretine gelen bir hoca ona Müslüman olmasını teklif eder. Yvonne Ridley bu teklifi kabul etmez ama serbest bırakılırsa Kur ân ı okuyacağına ve İslâm ı inceleyeceğine söz verir. Serbest bırakılır. İngiltere ye döner dönmez verdiği sözü tutar ve Kur ân ı okumaya başlar. Kiliseye devam eden ve ibadetlerini yapan bir Hıristiyan olarak, İslâm ı daha modern, daha güncel bulur. Taliban hücresindeki tutukluluğundan iki buçuk sene sonra Hz. Muhammed in getirdiği dine geçer.

Feminist bir İngiliz kadını olarak, Kur ân ı, Kitab-ı Mukaddes ten daha liberal bulduğu için Müslümanlığı kabul ettiğini söylemektedir. "Müslüman kadınlar haklarını bilmiyorlar..." iddiasındadır.

Niçin tesettür kıyafetine girdiği konusuna gelince:

"Tesettür Kur ân da yazılıdır, farzdır, Müslüman bir kadın örtünmekle yükümlüdür. Bir dine mensup olan kişi, o dinin gereklerinin bir kısmını alıp, bir kısmını terk edemez. Örtünmeyen, tesettüre girmeyen Müslüman kadınları yargılamıyorum ve onları tenkit etmiyorum. Seçimlerini yapmışlardır..." demektedir.

Yvonne Ridley 2003 te altı ay kadar el-Cezire (Al-Jazire) televizyonunda çalışır, sonra işine son verilir. Washington, tesettürlü İngiliz kadının araştırmalarından pek hoşlanmamıştır...

İngiltere ye döndükten sonra Respect adlı siyasî partiyi kurar.

Taliban rejimini savunmakta ve "Onların zamanında uyuşturucu madde tarımının kökü kazınıyordu. Şu anda afyon üretimi tam gaz gidiyor. Pornografi aldı yürüdü. Irza geçmeler, tecavüzler çok arttı..." diyor.

Danimarka da Hz. Muhammed aleyhindeki karikatürleri protesto ediyor. "Almanya da Nazi ler zamanında Yahudiler aleyhinde böyle karikatürler yapılıyordu. Müslümanlar, zamanımızın "Yahudileri" durumuna düşürülmek isteniyor..." fikirlerini ileri sürüyor.

Guantanamo yu bugünün "Toplama kamplarına" benzetiyor.

Ondaki değişikliğe şaşmakla birlikte, Sunday Times Express teki eski mesai arkadaşları onun gazeteciliğine hayranlık duymakta devam ediyorlar. Adıgeçen gazetenin müdürlerinden Jim Murray onun hakkında "Alışmadığımız ve beklemediğimiz bir seçim yaptı ama, o bugün de, dün olduğu kadar başarılı" diyor.

(Kaynak: http://www.cyberpresse.ca)

Fazla bilgi için http://www.yvonneridley.org/internet sitesine başvurabilirsiniz."

https://www.milligazete.com.tr/makale/875846/mehmed-sevket-eygi/tesetturlu-musluman-ingiliz-kadin-gazeteci-yvonne-ridley Bu haber 230 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,634 µs