En Sıcak Konular

Piyasadan aldığımız etlere Dikkat

2 Aralık 2023 21:48 tsi
Piyasadan aldığımız etlere Dikkat Piyasada satılan etler konusunda uyarılar...


"İNTERNETTE okuduğum iki haberi dikkatinize sunmak istiyorum.

BİRİNCİSİ: Güney bölgemizdeki iki 5 yıldızlı otelde müşterilere yaban domuzu eti yedirildiği anlaşılmış ve otellere ihtar cezası verilmiş. Yemek listesinde etlerin domuz eti olduğu yazılı değilmiş...

İKİNCİSİ: Büyük bir şehrimizde her gün sığır sayısı kadar domuz kesiliyormuş. Bu domuz etleri, domuz etiketi ile satılmadığına göre...

ÜÇÜNCÜ haberi bir lokantacı dostumdan öğrendim, güvenilir bir insandır, yalan söylemez. Bir tacir Trakya bölgesini kamyonuyla dolaşarak avcıların vurduğu yaban domuzlarını alıyor ve şehre getiriyormuş. Sonra ne oluyor Söylemeye lüzum yok. Sucuk oluyor, kıyma oluyor, köfte oluyor....

Bazı lüks marketlerde açıkça, etiketli olarak domuz satılıyor. Birtakım dinsiz, zenginler alıp yiyor. O marketlerden helâl et alınır mı Bence alınmaz. Çünkü sığır kıyması ile domuz kıyması aynı makinelerde çekiliyor. Necis ve haram etlerle, helâl etlerin birbirine hiç karışmaması mümkün değildir.

Çok ucuza sucuklar, sosisler, salamlar satılıyor. Normal ve helâl etle bu fiyata üretilmeleri mümkün değil.

Merhum Ahıskalı Şeyh Ali Haydar Efendi hazretlerinin ölümünden yıllarca önce "Artık İstanbul da kesilen etler yenmez..." demiş olduğunu duymuştum.

Hiçbir yerden kesinlikle hazır kıyma almayınız.

Kıymayı gözünüzün önünde yaptırınız.

Şüpheli sucuk, sosis, salam almayınız.

Güvenmediğiniz yerlerde yemek yemeyiniz.

Her hâl ü kârda et tüketimini azaltınız. Et yerine balık yiyiniz.

Tavuk eti işinde de çok şüpheler var. Tüylerinin kolay yolunması için, içi temizlenmeden sıcak suya atılan tavuk murdar olur ve yenmez. Kuru yolunmuş tavuk yemek gerek.

Az et yemek sağlık için daha iyidir. Et yerine proteinli kuru sebzeler; kuru fasulye, barbunya fasulye, nohut, mercimek yenilmelidir. Marketlerde soya kıyması satılmaya başlandı. Jenetik değişime uğramamış olması şartıyla soya kıyması ve eti tüketiniz.

Haftada bir iki gün yumurta yemeği yapınız.

Ülkemizde son yıllarda büyük sayıda domuz çiftliği açılmıştır. Bu pis hayvanlar bir batında 12 yavru yaparlar ve her şeyi (pislik dahil) yerler.

Unutmayın: Türkiye nin kurtuluşu, beslenme meselesinin çözümünü domuz yemekte gören dinsiz çağdaşlar vardır.

Musevî vatandaşlarımızın İstanbul mezbahasında vazifeli hahamları vardır. Yahudilerin yiyeceği etleri onlar kendi şeriatlarına göre keser, damgalar.

Eminönü nde Levi koşer et lokantası var. Orada Hahambaşılık tarafından görevlendirilmiş bir haham, sabahtan akşama kadar nöbet tutar ve lokantaya koşer olmayan yiyeceklerin girmesine engel olur. Yazıklar olsun! Biz Müslümanlar, dindar Yahudiler kadar hassas değiliz.

Bilmeden yenilen domuz, Müslümana zarar verir mi Elbette verir. Dikkat etmemenin, tedbir almamanın da günahı vardır. İnsan bilmeden arsenik alsa zehirlenmez mi

Et et et... Bırakın artık bu et oburluğu. Biraz sebze yiyin, zeytinyağlı yemeklere yönelin, balık, helâl olmak şartıyla tavuk...

Aklınızdan hiç çıkartmayın. Dışarıdan da büyük miktarda domuz eti ithal ediliyor. Amerika dan gemiler dolusu domuz yağı getiriliyor.

Türkiye yi domuzlar istilâ etmiştir.

Herif dinsiz ya, ben yiyorum, pis gericiler de yesin diyor.

Pastırmaya hile karıştırılmadığı için çok pahalıdır, kilosu 40 YTL.

Hahambaşılık Musevî vatandaşlarımızın, kendi şeriatlarına göre koşer (onların dinine göre helâl) yiyecek tüketmeleri için nasıl çalışıyorsa, bizim Diyanet İşleri Başkanlığımız da Müslümanları uyarmalı ve korumalıdır.

Birtakım habîs herifler ve habîse karılar, helâl gıda lâikliğe aykırıdır diye yaygara kopartabilirler.Bunun lâiklikle maiklikle ilgisi yoktur. Allah belâlarını versin!

Domuz eti yemeyin, domuz yağı yemeyin, domuzdan çıkartılan jelatini tüketmeyin, domuzdan yapılan ilaçları kullanmayın...Haram yemeyin.

(Bir hatıra: Bundan beş yıl kadar önce İç Anadolu nun batı bölgesindeki bir vilâyet merkezine konferans vermek için gitmiştim. Çarşıyı gezerken, kapısı mühürlenmiş lüks bir lokanta/kebapçı gördüm. Niçin kapatıldığını sordum. Müşterilerine eşek eti yediriyormuş.İslâm şeriatı ehlî eşeğin yenilmesini yasak kılmıştır, haramdır... Para hırsı insanları ne hallere düşürüyor...)"

https://www.milligazete.com.tr/makale/875531/mehmed-sevket-eygi/gok-sultan-ulu-hakan-buyuk-halife-sultan-ikinci-abdulhamid-han Bu haber 1,082 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,925 µs